BAŞARILI OLMAK,KALİTELİ VE DÜZENLİ ÇALIŞMAK

Bir öğretmenimiz, aşağıdaki yararlı bilgileri bizimle paylaşmış. Kendisine çok teşekkür ederim.

 

...................................................................................................................................................

 

Başarılı olmak; kaliteli ve düzenli çalışmaktan geçer. Çalışmak denince gözümüz korkmasın. Çünkü pratik ve kolay yollarını bilip ipuçlarını yakaladıktan sonra çalışmak hem kolay, hem de zevklidir. İşte belli başlı püf noktaları ve ipuçları:


* Çalışacağımız süreyi önceden iyi bir şekilde planlamamız, çalışacağımız konuları belirlememiz ve dersleri ayırmamız ayarlamamız gerekir.


* Dersleri ayırırken okumaya dayalı Tarih, Edebiyat  gibi derslere çalışmanın başında yer vermek uygun olur.


* Birbirine benzeyen dersleri arka arkaya çalışmak zihni yorar. Bu sebeple okumaya dayalı bir dersin arkasından sayısal bir dersin çalışılması yararlı olur.


* Günlük planımız olmalıdır. Çalışma programı içerisinde dinlenmeye, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmeye ve hobilere daima zaman vardır.


* Ders çalışmak için her gün belirli bir zaman ayrılmalıdır. Mümkünse her gün aynı saatlerde ders çalışılmalıdır. Zor öğrenilen derslere daha çok zaman ayrılmalıdır.


* Sürekli ders çalışmak hem fiziksel hem ruhsal olarak yorar. Çalışma aralarında dinlendirici serbest zaman uğraşlarına yer vermek bireyi daha uyumlu ve daha başarılı kılar.


* Kaliteli bir çalışma için en uygun süre birer saatlik sürelerdir.  çalışmanın ardından çalışılan konuyu tekrar etmek, tekrardan sonra  dinlenmek faydalı olacaktır.


* Ders bitmediği halde çalışma isteğimiz azalırsa çalışmaya son VERMEMELİYİZ. Ufak kurallar geliştirip onlara uymalıyız, 3 sayfa daha okuyup kalkacağım gibi. Ondan sonra ara verip çalışma yerinden ayrılabiliriz.


* İlgimiz ve dikkatimiz azalırsa, çalışmayı bitirince kendimize ödül verme sözü verebiliriz. Örneğin; Bu bölümü bitirince çay içeceğim,  şu 5 soruyu bitirmeden çikolata yemeyeceğim gibi.


* Okuduklarımızı kendi kelime ve cümlelerimizle ifade etmemiz;

ÖĞRENDİKLERİMİZİN İYİCE YERLEŞMESİNİ SAĞLAR.


* Çalıştığımız dersle ilgili SINAVDA ÇIKABİLECEK SORULARI TAHMİN ETMEYE çalışabiliriz. Bu şekilde soru üreterek çalışmak da verimi arttırır.DERS ÇALIŞMAYA BAŞLAYAMAMAK DERDİNİ NASIL YOK EDERİZ?
Ders çalışmaya başlayabilme davranışı; KARAR VERMEYİ gerektirir hem de çalışma isteğini beklemeden.


* Öncelikle hedefimizi belirlemiş olmalıyız. Bu hedef GERÇEKÇİ, ÖLÇÜLÜ,

ULAŞILABİLİR ve ZAMANA DAYALI olmalıdır.

 

* Başaracağımıza bütün kalbimizle İNANALIM.


* Yapmamız gerekenleri PLANLAYALIM.


* Programımıza SADIK kalalım.

 

 Ders çalışma davranışı arttırılmak isteniyorsa, çalışma, HOŞLANILAN BİR İŞLEMDEN ÖNCEYE ALINMALIDIR. Örneğin, bulmaca çözmeden önce çalışmak ya da müzik dinlemeden önce çalışmak. Ancak bu kural hatalı kullanılmamalıdır. Öğrenci çalışmaktan sıkılınca dersi yarıda bırakıp gitmemelidir.


ÖĞRENME İSTEK VE ARZUSUNU TAŞIMAYAN VE ÖĞRENMENİN GEREKLİLİĞİNE İNANMAYAN hiçbir öğrenciye, hiçbir ders aracı, hiçbir öğretmen YARDIMCI OLAMAZ


BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN;

o Çok çalışmak değil bilinçli çalışmak


o Amacı net bir şekilde belirlemek


o Hedefe inanmak ve kendine güvenmek


o Amaca uygun şekilde günlük, haftalık, aylık planların yapılması ŞARTTIR.

İnsan beyni aynı anda birçok uyaranı alabilir ancak dikkatini bir tek noktaya odaklayabilir. Bu nedenle insanın hem müzik dinleyip hem ders çalışması mümkün değildir. İnsan ya müziği dinler ya dersi çalışır. Dahiler bile aynı anda iki işi birden yapamamaktadır.


* Öğrenci çalışmaya başlamadan önce kendine erişebileceği bir hedef seçmeli ve bu hedefi gerçekleştirmeden çalışmayı bırakmamalıdır. Seçeceği hedef öğrencinin kapasitesine uygun olmalıdır.


* Düzenli tekrar yapmak öğrenciyi bütün çalışmayı bir geceye sığdırmaya çalışma zahmetinden kurtarır ve ondan daha kalıcı bir öğrenme sağlar.


* Tekrar şekli; sesli okuma, gözden geçirme, kendi ifadeleriyle anlatma olabilir.

-İlk tekrar, öğrenmenin hemen ardından 10 dakika süreyle yapılmalıdır. Bu, 24 saat hatırlamayı sağlar


-İkinci tekrar, öğrenmeden 24 saat sonra 10 dakika süreyle yapılmalıdır. Bu, 1 hafta hatırlamayı sağlar.


-Üçüncü tekrar, 1 haftanın sonunda yapılır. 1 ay süreyle hatırlamayı sağlar.


-Dördüncü tekrar, yaklaşık bir ay sonra yapılır. Bu, çok daha uzun süre, sağlıklı olarak hatırlamayı sağlar.

* Kabul etmek istemediğimiz bir talep için HAYIR  demeyi öğrenmeliyiz. Bu, hem zamandan tasarruf sağlar hem de o anki çalışma isteğimizi gerçekleştirmiş oluruz. Burada kritik nokta;  “SANA DEĞİL, İSTEĞİNE HAYIR DİYORUM “ mesajını karşı tarafa iletebilmektir.


* Yemekten sonra ders çalışmaya başlamadan önce midemize 30 dakikalık bir bekleme süresi tanımalıyız.


YORULDUĞUNUZDA VE SIKILDIĞINIZDA;

1- Derin bir nefes alın (içiniz oksijenle dolsun).

Bunu günde en az 3 kez uygulayıp alışkanlık haline getirin


2- Vücudunuzu dinlendirin. Basit egzersizler yapın, gevşeyin.


3- Beyninizi rahatlatın. Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği bir yerde oturun veya uzanın. Olumsuz düşüncelerden uzaklaşın. Mutlu olduğunuz ya da olacağınız yerleri ve durumları hayal edin. Geçmişteki başarılarınızı hatırlayarak güç kazanın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !